Biały laptop i (nie) babskie fanaberie

Categories Życiowo
biały laptop

Zdarza się, że wybieramy niektóre sprzęty po wyglądzie. Byłabym jednak daleka od stwierdzenia, że to jedyny czynnik przy wyborze samochodu czy laptopa. Niestety gdy ktoś chce zakpić z kobiety szukającej białego komputera przywołuje argument, że dla nas liczy się tylko wygląd. Jednocześnie wiele osób z góry zakład, że nie znamy się na sprzęcie ani trochę i nawet nie mamy zamiaru poznać mocy pewnych parametrów przed zakupem.

Przepłaciłam żeby był ładny

Niedawno postanowiłam nieźle przepłacić za laptopa, który jest biały. Niestety zazwyczaj białe laptopy kosztują więcej, niż ich czarni koledzy o tych samych parametrach. W ogóle zalezienie białego laptopa, który nadaje się do czegoś więcej, niż przeglądanie FB to niezłe wyzwanie. Nie wiem dlaczego producenci nie myślą o osobach, które chcą mieć ładny, jasny komputer, a do tego z dobrymi parametrami! Wiem, że białe laptopy kupują w większości kobiety, ale tak samo jak mężczyźni chcemy mieć i ładny i dobry sprzęt.

Zanim jednak biały laptop dumnie zagościł na moim biurku, ponad miesiąc musiałam się nasłuchać. Właśnie o tym, że biały komputer to fanaberia jakich mało, że po co mi biały komputer, skoro mogę mieć normalny czarny, bez wymyślania. Poprosiłam pewien sklep o zaproponowanie sprzętu o konkretnych parametrach z zaznaczeniem, że musi być biały, dostałam ofertę z samymi czarnymi laptopami. Bardzo nie lubię, gdy ktoś udaje, że wie lepiej ode mnie czego chcę i traktuje mnie z góry przez to, że postawiłam na estetykę przy kupowaniu sprzętu.

biały laptop

Wygląd ma znaczenie

Estetyka była dla mnie w tym względzie prawie tak samo ważna jak flaki, które komputer ma w sobie. Nie chciałam kolejnego, czarnego, topornego pudełka na biurku. Laptop jest sprzętem ale jednocześnie mamy go cały czas w swojej przestrzeni. I chociaż nie mam cudownych wnętrz, to staram się kupować ładne przedmioty, myśląc także o przyszłości. Biały laptop wygląda na moim biurku o wiele lepiej, niż czarny. Tak samo lepiej mi się pracuje na sprzętach, które mi się podobają.

Nie wiem skąd ta nagonka na kobiety, które patrzą na wygląd i kolor komputera. Przecież żadnego przedmiotu nie wybieramy przypadkowo. Przy urządzaniu domu patrzymy nawet na to jak będzie wyglądała pralka i jak można ją otwierać. Skoro ma stać w łazience kilka lat to chcemy żeby była chociaż zbliżona do naszych upodobań. I to jest w porządku, a biały laptop to dla wielu śmiech na sali. To nic, że stoi na biurku kilka lat, a nawet wędruje z nami w wiele zakątków, nie tylko domowych.

Nie tylko dla kobiet

Bardzo nie lubię gdy ktoś próbuje mnie w pewien sposób ośmieszać tylko dlatego, że wygląd niektórych rzeczy jest dla mnie priorytetowy. Jeszce bardziej nie lubię gdy braku rozsądnego myślenia doszukuje się w takich sytuacjach tylko u kobiet. Tak jakby mężczyznom było wszystko jedno jak wyglądają ich samochody i komputery. To, że mojemu mężowi jest wszystko jedno nie znaczy, że każdemu. Mam kolegów, którzy przez kilka miesięcy wybierali obudowę do komputera. Albo zastanawiają się godzinami, jaką myszkę kupić do grania i wcale nie chodzi tutaj o parametry! Prędzej o rodzaj podświetlenia czy symbole na klawiszach z danej gry.

biały laptop

Oni wyssali to z mlekiem matki

Druga sprawa to znajomość parametrów. Nie wiem dlaczego się przyjęło, że kobiety są marne w te klocki, a każdy facet wyssał z mlekiem matki wiedzę o najnowszych procesorach na rynku. Co najlepsze według niektórych ta wiedza aktualizuje się sama na bieżąco. W rozmowach też często przywołujemy facetów jako bardziej ogarniętych sprzętowo i komputerowo. A to, że mężczyźni zawsze znają się lepiej na sprzęcie jest kolejną bajeczką. Mój mąż zawsze powtarza, że jest programistą, a na najnowszych kartach graficznych i procesorach nie musi się znać. Ja też nie muszę i z tego co widzę większość facetów też się nie zna. Niektórzy lubią udawać, że się znają, ale to już inna opowieść.

Poza informatycznym sosikiem mężczyźni (choćby u mnie w pracy) nie dyskutują ciągle o najnowszym sprzęcie. Większość tak jak ja, zaczyna się interesować parametrami gdy przychodzi czas na kupno nowego pudełeczka.

Dlatego jakiekolwiek przytyki w stronę kobiet, którym zależy na wyglądzie swojego sprzętu są słabe. Szczególnie gdy uświadomimy sobie, że większość facetów też patrzy na wygląd swoich komputerów. Bo to czy zależy nam na estetyce danej rzeczy nie jest zależne od płci, a od indywidualnych wyborów i oczekiwań. Przepłacanie za laptopa tylko dlatego, że jest biały nie jest zbyt racjonale. Ale tak samo nieracjonalne jest wybieranie przez kilka godzin koloru podświetlenia klawiszy czy obudowy z najlepszym przyciskiem włączania, a jednak mężczyźni to robią!

Cześć, mam na imię Sylwia. Pokazuję, że feministki to fajne i szczęśliwe babeczki. Piszę o feminizmie, siostrzeństwie i dziewczyńskich sprawach! Prowadzę też kanał na YT o wszystkim co intymne.