Jak uchronić się przed zaparciami?

Jak uchronić się przed zaparciami?

Nie musisz godzić się na życie z ciągłym bólem brzucha, zapchanymi jelitami i ogólnie odczuwalnym dyskomfortem. Zamiast stosować lewatywy i sięgać po tabletki przeczyszczające, które jedynie rozleniwią narządy składające się na układ pokarmowy i mocno uzależniają, lepiej ureguluj swój tryb funkcjonowania i zmień go tak, by on sam zapewnił ci idealne zdrowie. Zmiany musisz rozpocząć od swojej diety. Najprawdopodobniej w tym momencie nie wygląda ona idealnie, bo gdyby tak było, nie nabawiłbyś się problemów z zaparciami. Najwyższa więc pora odkryć najzdrowsze warzywa i najzdrowsze owoce, a także zacząć sięgać po inne źródła błonnika pokarmowego. No i woda! Ona też jest bardzo ważna. Jeżeli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, nawet jelita nie są w stanie prawidłowo pracować.

Konieczna więc będzie zmiana diety. Nieprawidłowy styl żywienia jest główną i najczęstszą przyczyną zaparć – doprowadza on do nich aż w 90% przypadków. Popełniając ciągle te same błędy żywieniowe, sam wywołujesz u siebie problemy z oddaniem stolca. Koniecznie musisz więc na sam początek zwiększyć podaż błonnika pokarmowego i przyjmować go w ilości wynoszącej min. 40 g na dobę, wprowadzając do diety różne zawierające go produkty. Błonnik występuje w większych ilościach przede wszystkim w pełnoziarnistych wyrobach wykonywanych z nieoczyszczonej mąki, czyli np. w żytnim bądź razowym pieczywie. Znajdziesz go także w płatkach owsianych, ziarnach oraz orzechach, ale jeśli za tymi produktami nie przepadasz, śmiało możesz również sięgać po prostu po owoce i najzdrowsze warzywa, bo one także mają błonnik. No i koniecznie polub się z mlecznymi produktami fermentowanymi. Fermentowane jogurty naturalne, maślanki bądź kefiry są doskonałą pożywką dla zdrowych bakterii żyjących w twoich jelitach, a często też same zawierają liczne bakterie, które dbają o zdrowie przewodu pokarmowego, ponieważ go zasilają. Możesz wypijać coś mlecznego i fermentowanego już z samego rana. Szklanka kefiru spożyta każdego dnia fantastycznie usprawni twoje jelita.

W leczeniu zaparć pewne produkty są jednak niewskazane. Na co dzień powinieneś unikać przede wszystkim stosowania silnych środków przeczyszczających. Lewatywa, herbatki oczyszczające i tabletki zawierające większe ilości senesu działają co prawda bardzo szybko i rzeczywiście przynoszą ulgę, ale jednocześnie mocno rozleniwiają jelita. Łatwo też można się od nich uzależnić. A stąd już prosta droga do nabawienia się o wiele poważniejszych i groźniejszych problemów ze zdrowiem.

Przeczytaj więcej na rzeczyznatury.pl