Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leczenie problemów z narządem ruchu – fizjoterapia

28 lipca 2022 Leczenie problemów z narządem ruchu

Fizjoterapię dzielimy na kinezyterapię, masaż oraz fizykoterapię. Należy pamiętać, że są to trzy różne dziedziny. Wykorzystanie bodźców fizycznych w procesie leczenia to fizykoterapia, natomiast kinezyterapia skupia się na leczeniu ruchem szeroko pojętym. 

Zawód fizjoterapeuty

Warto jasno podkreślić, że fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się leczeniem problemów z narządem ruchu. Jego zadaniem jest przywrócenie maksymalnej sprawności pacjentom. Dzięki temu mogą oni znów normalnie funkcjonować w życiu społecznym. Zawód ten należy oczywiście do grupy zawodów medycznych. Niezbędna jest jednak licencja zawodowa oraz specjalne kwalifikacje, żeby móc wykonywać ten zawód. W Polsce obecnie działa około 70 tysięcy fizjoterapeutów. 

Konsultacja z fizjoterapeutą

Osoby, które potrzebują profesjonalnej konsultacji, mogą sprawdzić, czym jest fizjoterapia Wrocław. Najlepiej wybrać się do renomowanego fizjoterapeuty, który cieszy się dobrą opinią wśród pacjentów i od dłuższego czasu działa na rynku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aż do 2015 roku zawód fizjoterapeuty nie był uregulowany pod względem prawnym. Przez długi czas głównie z rehabilitacją po złamaniach lub wypadkach kojarzyła się większości osób fizjoterapia. Jednak w ostatnich kilkunastu latach nastąpił dynamiczny rozwój tej nauki medycznej. Postęp technologiczny w branży medycznej sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. 

Możliwości fizjoterapii

Można śmiało powiedzieć, że możliwości wykorzystania szeroko pojętej fizjoterapii w leczeniu są dziś ogromne. 

Najczęstsze dolegliwości pacjentów to:

  • Bóle kręgosłupa, 
  • przeciążenia stawów kolanowych i łokciowych.

Należy pamiętać, że inne dolegliwości ortopedyczne również mogą dokuczać pacjentom. Gdy ból staje się nie do zniesienia, to może pomóc dobry fizjoterapeuta Wrocław. Fizjoterapia odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku pacjentów z chorobami neurologicznymi. Mowa tu oczywiście o pacjentach po udarach, a także o osobach z neurodegeneracyjnymi chorobami. W aktywizacji takich pacjentów mogą być pomocne odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz indywidualna terapia. Pomoże to odzyskać sprawność i zachować samodzielność. 

Czym jest podologia?

Z kolei podologia to nauka związana z kończynami dolnymi. Obejmuje przede wszystkim naukę o układzie kostnym, ale również zajmuje się mięśniami oraz żylakami. Specjalista zajmujący się leczeniem chorób stóp to podolog. To do niego zgłaszają się pacjenci ze stopą cukrzycową oraz grzybicą stóp. Należy pamiętać, że w tej branży najbardziej są cenione osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę medyczną. Ważne są też umiejętności interpersonalne, ponieważ podolog pracuje z pacjentem. 

Zawód podologa ma związek z kosmetologią. Warto podkreślić, że lekarzem nie jest podolog. W swojej pracy specjalista współpracuje z dermatologiem, chirurgiem oraz diabetologiem. Obszarem działań podologa jest przede wszystkim leczenie stopy cukrzycowej, grzybicy stóp oraz wrastających paznokci.

prześcieradło z kory

Rosaline

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy dbają o najwyższą jakość publikowanych materiałów. Zawsze staramy się dostarczać wiarygodne i wartościowe informacje, które ułatwią naszym czytelniczkom życie, dodadzą pewności siebie i pomogą wyrazić siebie poprzez modę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile żyją osoby z ADHD

Ile żyją osoby z ADHD?

24 czerwca 2024

soczewki dwutygodniowe i miesięczne
Leczenie problemów z narządem ruchu

Jesteś zainteresowany reklamą?