Z czego powstają najpopularniejsze tkaniny? Rodzaje włókien chemicznych

Z czego powstają najpopularniejsze tkaniny? Rodzaje włókien chemicznych

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, na ile to, co nas otacza, jest twórczym przekształceniem naturalnych materiałów, a na ile wyrobem od początku do końca syntetycznym. Podobnie jest z ubraniami – niektóre tkaniny wyglądające na naturalne w rzeczywistości nie mają z naturą niemal nic wspólnego, inne są natomiast efektem pomysłowego wykorzystania roślin czy zwierzęcej sierści. Jeśli więc odwiedzamy sklep z tkaninami i chcemy mieć pełną świadomość, z czego został wykonany konkretny materiał, trzeba sprawdzić rodzaj włókien użytych do jego wykonania. W tym tekście skupimy się na najpopularniejszych rodzajach włókien chemicznych, które są powszechnie używane do szycia ubrań noszonych przez nas na co dzień.

Włókna chemiczne – na jakie grupy się dzielą?

Za włókna chemiczne uznaje się wszystkie rodzaje włókien, do produkcji których potrzebna jest znaczna ingerencja człowieka. Nie oznacza to, że wszystkie od początku do końca są wyrobem nie posiadającym żadnego oparcia w środowisku naturalnym. Włókna chemiczne można bowiem podzielić na dwie grupy.

Pierwsza z nich to włókna sztuczne. To właśnie one są zaprzeczeniem obiegowej opinii – surowcem do ich produkcji są bowiem naturalne składniki. Mogą być nimi różne części roślin, które poddaje się odpowiednim procesom chemicznym, często zyskując włókna, a potem materiał wysokiej jakości. Drugą grupą, bliższą powszechnym wyobrażeniom, są włókna syntetyczne. One od samego początku są dziełem człowieka, najczęściej powstają z polimerów pozyskiwanych z ropy naftowej. To więc od początku do końca odzież przetworzona, nie mająca zbyt wiele wspólnego z naturą. Co ciekawe, część materiałów, na przykład tiul, który możesz kupić na https://miekkie.com/category/tkaniny-tiul-178, może być produkowana zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych.

Włókna sztuczne i ich rodzaje

Włókna sztuczne są produkowane z naturalnych materiałów, ale odznaczają się odpornością na grzyby czy bakterie. Minusem jest skłonność do rozciągania i gniecenia. Ogólnie dzieli się je na pięć kategorii. Pierwsze trzy obejmują włókna celulozowe, dwie ostatnie włókna octanowe oraz kauczukowe.

Jakie konkretnie włókna sztuczne możemy najczęściej spotkać na co dzień? Do tej grupy z pewnością należą wszelkie włókna wiskozowe, szczególnie popularne wśród producentów bluzek oraz sukienek. Są odporne na ścieranie i elektryzowanie się, ich poszczególne gatunki mogą różnić się walorami estetycznymi – posiadać matową powierzchnię lub mocno błyszczeć. Najczęściej wiskozę pozyskuje się z obróbki drzew iglastych. Do często używanych włókien sztucznych należy także naturalny lateks pozyskiwany z kauczuku oraz modal, czyli  jedwab, który kupisz w sklepie https://miekkie.com/category/tkaniny-34 .

Włókna syntetyczne i ich rodzaje

Jak wspomnieliśmy, włókna syntetyczne pozyskuje się przede wszystkim z ropy naftowej, a także węgla. Nici otrzymuje się z ciekłego polimeru, uzyskując produkt bardziej odporny na gniecenie czy wielokrotne pranie niż znaczna część włókien naturalnych. Dodatkowo nie straszne im rozciąganie, nie imają się ich mole, grzyby ani bakterie. Są i wady: część z nich słabo przepuszcza powietrze, łatwo się elektryzują.

Najdłużej produkowanym włóknem tego typu jest nylon, fachowo nazywany poliamidem. Jest to jedyne z włókien syntetycznych, które dobrze przepuszcza powietrze, do tego szybko wysycha. Idealny do produkcji ubrań sportowych, takie włókna często dodaje się też do bielizny. Na rynku znajdziemy też sporo ubrań, zwłaszcza wierzchnich, wykonanych z wytrzymałego poliestru – elany lub torlenu. Popularny jest również elastan z poliuretanów, który jest stosowany jako dodatek czyniący ubrania bardziej sprężystymi. Warto pamiętać, że do włókien syntetycznych należy także polar czy kevlar.