Bawełna Fair Trade – nowy kierunek w modzie?

Bawełna Fair Trade – nowy kierunek w modzie?

Czy sądzisz, że „ekologicznie” musi wykluczać „pięknie”? Nic bardziej mylnego. Można kupować piękne ubrania, dokonują przy tym ekologicznych i odpowiedzialnych decyzji. Bawełna fair trade zawojowała świat i cieszy się rosnącą popularnością również w Polsce. Dlaczego warto zdecydować się na ubranie wykonane właśnie z tego surowca? 

1. Bawełna fair trade: co to takiego?

2. Kupuj odpowiedzialnie odzież

Moda nie musi być egoistyczna i niebezpieczna. Nie musi zmieniać klienta w niewolnika koncernów. Jednak dużo, a właściwie wszystko zależy od naszych wyborów. Bo o tym, że ten wybór mamy, naprawdę warto wiedzieć. Każdego roku na świecie nawet kilkadziesiąt tysięcy osób umiera w wyniku przypadkowego zatrucia pestycydami.

1. Bawełna fair trade: co to takiego?

Bawełna była pierwszą rośliną uprawianą w celach handlowych. Dziś jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym na świecie. Warto nadmienić, że bawełna zbierana jest ręcznie.

Bawełna organiczna to surowiec pochodzący z kontrolowanych upraw ekologicznych. Nie używa się na nich szkodliwych pestycydów ani nawozów. Co ważne, hoduje się ją z poszanowaniem środowiska. Ale nie tylko.

Fair trade oznacza poprawę warunków życia osób najbiedniejszych. Certyfikat Fairtrade zwraca uwagę na problem tkwiących w ubóstwie rolników. Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, że to oni, mimo bardzo ciężkiej pracy często są pozostawieni na szarym końcu długiego łańcucha dostaw bawełny (przykład Chin lub Indii). Fair trade to zatem nie tylko dbałość o środowisko, ale i ochronę życia i zdrowia pracowników.

2. Kupuj odpowiedzialnie odzież

Moda produkowana z poszanowanie praw człowieka i praw pracowniczych? Moda, która dba o zdrowie i środowisko? Tak może być. Nasza świadomość i dostęp do wiedzy rosną na tyle, że wzrasta również zainteresowanie klientów odpowiedzialnymi zakupami.

Przykładem są ubrania z bawełny Fairtrade w KOKOworld. Firma udowadnia, że bawełna organiczna nie musi kojarzyć się z szarością i nudą. Wręcz przeciwnie! Ubrania mogą być jednocześnie ekologiczne, praktyczne i piękne. A przy tym tworzone z myślą o bezpieczeństwie pracowników na każdym etapie powstawania odzieży.

Certyfikat Fairtrade to gwarancja, że surowiec powstaje na plantacji, na której nie dochodzi do pracy dzieci czy pracy przymusowej kobiet oraz mężczyzn. Pośrednicy nie bogacą się kosztem pracowników, ale płacą za bawełnę cenę minimalną bądź stawkę rynkową. To ważne, ponieważ życie rolników, a także pracowników w fabrykach i szwalniach bywa naprawdę trudne.