Pielęgnacja włosów wysokoporowatych — jak powinna przebiegać?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych — jak powinna przebiegać?

Włosy wysokoporowate wymagają intensywnej pielęgnacji. Bez niej skończą w opłakanym stanie i niestety jedynym wyjściem z tej sytuacji, będzie ich podcięcie. Aby do tego nie dopuścić, warto zapoznać się z potrzebami wysokoporów i zachować je zdrowe i piękne. Jak powinna przebiegać codzienna pielęgnacja włosów wysokoporowatych? Dowiedz się już teraz!

Jeśli, jednak nadal nie wiesz, jaka jest porowatość twoich włosów, przeczytaj ten artykuł: Test porowatości włosów — jak go przeprowadzić?

Wysokoporowate włosy — czym się charakteryzują?

Wysokopory to najbardziej zniszczony i suchy typ włosów. Przeważnie są wynikiem rozjaśniania, farbowania oraz innych, uszkadzających strukturę włosa, zabiegów fryzjerskich. Cechuje je tendencja do wypadania oraz puszenia się. Są łamliwe, kruche, szorstkie, przesuszone, matowe i często się rozdwajają. Osoby z takimi włosami często mają problem z rozczesywaniem ich. Z drugiej strony bardzo szybko schną i łatwo się je stylizuje. Łuski włosów wysokoporowatych są mocno odchylone od łodygi, co sprawia, że ciężko je odżywić — cząsteczki kosmetyków nie mogą zespolić się ze strukturą włosa. W ich pielęgnacji warto skupić się na intensywnym nawilżeniu, odżywieniu oraz ochronie.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów wysokoporowatych?

pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Szampon do włosów wysokoporowatych

Końcówki włosów wysokoporowatych mają tendencje do przesuszania i są bardzo zniszczone. Z tego powodu nie należy ich zbyt często traktować za mocnym szamponem, tzw. rypaczem, który jeszcze bardziej by je wysuszył. Na co dzień warto wybrać delikatny produkt, niezawierający w swoim składzie detergentów, takich jak SLS i SLES, a mocniejszy stosować w razie potrzeby intensywniejszego oczyszczenia skóry głowy. Dobrym nawykiem jest mycie włosów za pomocą „metody kubeczkowej”. Pozwala ona na łatwiejsze i równomierne dotarcie produktu do skóry, redukuje jego drażniące działanie i jest oszczędniejsza od klasycznego sposobu aplikowania kosmetyków. Polega na rozcieńczeniu odrobiny szamponu w kubku z wodą, delikatnym spienieniu roztworu, a następnie nałożeniu go na głowę. Włosy powinny być spłukiwane letnią lub chłodną wodą, która domyka łuski i nie pobudza gruczołów łojowych tak jak woda ciepła.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych a PEH

Po użyciu szamponu włosy wysokoporowate wymagają nałożenia odżywki lub maski. Pomagają one w rozczesywaniu włosów, i w zależności od ich właściwości, nawilżają, odżywiają oraz chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Produkty te należy trzymać na włosach co najmniej 3 minuty, aby mogły skuteczniej zadziałać. Aby wysuszyć włosy, nie pocieraj ich ręcznikiem. Można je na chwilę zawinąć w turban. Unikaj suszarki — lepiej pozwolić włosom wysuszyć się naturalnie.

Dobierając kosmetyki warto pamiętać o dążeniu do równowagi PEH. W naszej pielęgnacji powinny znaleźć się proteiny (budulec włosa, uzupełniające mikrouszkodzenia), emolienty (zapobiegające utracie nawilżenia, uelastyczniające, wygładzające) i humektanty (nawilżające). To odpowiednia ich ilość sprawia, że nasze włosy są piękne i zdrowe. Każdy z nas potrzebuje innych proporcji tych składników, dlatego w naszej pielęgnacji trzeba eksperymentować i dążyć do znalezienia własnego złotego środka.

Jaki olej wybrać?

Włosy wysokoporowate mają duże ubytki i bardzo rozchylone łuski — potrzebują emolientów, które będą ochraniać włosy przed czynnikami zewnętrznymi i utratą nawilżenia. Z tego powodu do olejowania, najlepiej nadadzą się oleje z wysoką zawartością kwasów omega-3 oraz omega-6 z grupy wielonienasyconych, takie jak:

  • olej konopny, 
  • olej z pestek winogron, 
  • olej słonecznikowy, 
  • olej z kiełków pszenicy, 
  • olej z czarnuszki, 
  • olej awokado, 
  • olej rycynowy, 
  • olej ze słodkich migdałów, 
  • olej z wiesiołka, 
  • olej z orzechów włoskich.

Zobacz też: Jak olejować włosy?