Leczenie kanałowe bez tajemnic – jakiego sprzętu używa stomatolog?

Leczenie kanałowe bez tajemnic – jakiego sprzętu używa stomatolog?

Zabieg leczenia kanałowego jest bardzo skomplikowany. Wymaga różnorodnego sprzętu – hurtownia stomatologiczna staje przed dużym wyzwaniem organizując ofertę produktów do zabiegów endodontycznych. Jakiego sprzętu używa lekarz przy leczeniu kanałowym?

Hurtownia stomatologiczna – sprzęt pod którym nic się nie ukryje

Przed przystąpieniem do zabiegu koniecznie trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie. Nie wszystkie gabinety stomatologiczne są wyposażone w potrzebny do tego sprzęt. W takim wypadku zdjęcie trzeba zrobić w niezależnej pracowni. Jest ono dwuwymiarowe, a gdy kanały u pacjenta nakładają się konieczny będzie trójwymiarowy podgląd. W takiej sytuacji zdjęcie nie wystarczy, trzeba wykonać tomografię stożkową.

Hurtownia stomatologiczna wyposaża dentystę w endometr. To urządzenie do pomiaru długości korzenia zębowego (sprawdź ofertę na https://mixdent.pl/pl/178-endometry-i-endomotory). Używa się do tego prądu o różnej częstotliwości. Jeśli miałeś kiedyś leczenie kanałowe i usłyszałeś w trakcie zabiegu wysoki, pulsujący dźwięk, najpewniej wydał go właśnie endometr.

Stomatolog-endodonta pracuje na powierzchni około 1 cm2, a średnica kanału wynosi poniżej milimetra. Nie obędzie się więc bez sprzętu powiększającego obraz. Hurtownia stomatologiczna https://mixdent.pl/pl/ ze sprzętem do leczenia kanałowego oferuje oczywiście różnorodne lupy. Powiększają widok przynajmniej kilkukrotnie, ale z reguły nie bardziej niż 10 razy. 

Dentyście przyda się także mikroskop. Ten sprzęt stomatologiczny to duży wydatek, aczkolwiek bardzo poprawiający komfort pracy.

Hurtownia stomatologiczna – narzędzia ręczne do leczenia kanałowego

Do operowania na kanałach zęba potrzeba imponującego arsenału ręcznych narzędzi. Są tak rozmaite, że nie sposób je konkretnie opisać. Narzędzia ze stali nierdzewnej lub niklu stopionego z tytanem mają różne końcówki, zastosowania, rozmiary – za ich pomocą dentysta musi kompleksowo opracować kanał. Nakładacz, upychadło i pęseta to tylko niewielka część, chociaż bez nich ani rusz. Sprawdź je na https://mixdent.pl/pl/20-akcesoria!

Hurtownia stomatologiczna – wypełnienie przy leczeniu kanałowym

Do wypełnienie opracowanego kanału używa się gutaperki. Co to jest gutaperka? To naturalny materiał bazujący na żywicy z drzewa gutaperkowca. Ta egzotyczna roślina rośnie w Indonezji i na Półwyspie Malajskim. To najpopularniejsze wypełnienie do kanałów – ma je w ofercie każda hurtownia stomatologiczna.

Hurtownia stomatologiczna

źrodło: https://e-medyczne.com/pl/gutaperka-cwieki-w-fiolkach-o-stozku-004.html

Ćwieki z gutaperki pod wpływem podwyższonej temperatury – 42-49 stopni Celsjusza – robią się miękkie, plastyczne. Pozwalają swobodnie pracować w kanale zęba.

Żywicy gutaperkowca jest w ćwiekach 20-25%. Reszta to: tlenek cynku – odpowiada za właściwości antybakteryjne, woski poprawiają plastyczność, a tlenek baru polepsza widoczność wypełnienia na zdjęciu rentgenowskim. W razie konieczności ponownego leczenia gutaperkę łatwo usunąć.

Do leczenia kanałowego potrzeba różnych sprzętów i przede wszystkim gigantycznej wiedzy lekarza. Nie jest to zabieg przyjemny, ale na szczęście hurtownia stomatologiczna i sklepy farmaceutyczne posiadają w ofercie świetne znieczulenia. Dobre znieczulenie pozwala wielu pacjentom nawet zasnąć w trakcie zabiegu endodontycznego!