Każdy potrzebuje kolagenu, a wraz z wiekiem coraz bardziej maleje zdolność organizmu do jego samodzielnej produkcji, więc kluczowe staje się dostarczanie go z zewnątrz. Do wyboru jest kolagen do picia, w formie proszku czy nawet kapsułek. Mówi się, że wpływa on korzystnie na stan skóry, co jest oczywiście prawdą, ale można mówić o zdecydowanie szerszym działaniu. Kolagen bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jego deficyty wiążą się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Warto wobec tego poznać niezwykłe działanie kolagenu i efekty, jakie można uzyskać z jego suplementacji.
Jak działa kolagen do picia?
Płynny kolagen do picia stał się wręcz modny, sięgają po niego znane celebrytki w celu zachowania pięknego wyglądu. Mogłoby się wydawać, że jest to zwykły chwyt marketingowy, ale kolagen ma korzystny wpływ zarówno na wygląd, jak i na zdrowie. Jest to białko, jeden z najważniejszych aminokwasów, który pełni funkcję budulcową. Odpowiada on za elastyczność skóry, jej jędrność, napięcie, sprężystość, gęstość. Wraz z wiekiem organizm traci zdolność do efektywnego produkowania kolagenu, przez co pojawiają się różne problemy zdrowotne i zmienia się wygląd, na skórze pojawia się coraz więcej oznak starzenia. W przypadku kobiet widać bardzo szybko zmarszczki, bo ich skóra jest cieńsza niż u mężczyzn. Jeśli ktoś pragnie zachować młodzieńczy wygląd i sprawność przez wiele lat, to powinien zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka kolagenowego.
Pobudzenie syntezy kolagenu powoduje wzrost jego stężenia w krwiobiegu, co jest skutecznym sposobem na wygładzenie zmarszczek, pozbycie się problemów ze stawami i nieszczelnymi jelitami. Kolagen do picia jest bardzo dobre przyswajalny, łatwo dostarczyć go do organizmu. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż nakładanie drogich kremów z kolagenem na twarz. Jego duże cząstki uniemożliwiają wniknięcie w głąb tkanek. Najlepsze efekty uzyska się ze spożywania produktów spożywczych zawierających kolagen lub suplementacji tym białkiem. Nawet badania naukowe potwierdzają skuteczność jego działania. Osoby, które go stosowały zaobserwowały wyraźną poprawę w wyglądzie i kondycji skóry, doszło do znacznego spłycenia zmarszczek czy nawet zredukowania cellulitu. Korzyści płynących z przyjmowania kolagenu w płynie jest oczywiście zdecydowanie więcej, więc warto zastanowić się tym tematem i przeprowadzić własny eksperyment.
Czy spożywanie kolagenu może mieć jakieś skutki uboczne?
Kolagen jest całkowicie naturalną i bezpieczną substancją, ale decydując się na przyjmowanie różnych suplementów diety, należy zachować ostrożność. Organizm różnie reaguje na poszczególne składniki zawarte w preparatach. U niektórych osób może nawet wystąpić reakcja alergiczna, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Do niepożądanych efektów zalicza się też nadwrażliwość pokarmową, zaparcia, uczucie osłabienia, bóle mięśniowe i stawowe. Jeśli u kogoś występują tego typu objawy, to należy niezwłocznie odstawić kolagen i zwykle ustępują one samoczynnie w krótkim czasie. Ważne jest to, aby nie przesadzać z ilością kolagenu, stosować się do zaleceń producenta. Trzeba również pamiętać o tym, że do przyswojenia kolagenu niezbędna jest witamina C.