Jak odstawić cukier

Jak odstawić cukier

Zbędne kilogramy nikomu nie dodają urody. Najgorsze jest jednak to, z czego one wynikają. Osoba, która odżywia się zdrowo i racjonalnie, raczej nie będzie narzekać na jakieś większe problemy zdrowotne. I nawet jeśli zacznie przyswajać nadmierne ilości kalorii, nie powinna nabawić się poważniejszych chorób. Problem pojawia się wtedy, gdy ta dieta zaczyna być wypełniana przetworzonymi i sztucznymi pokarmami. Najczęściej chodzi o same słodycze – składające się głównie z samego cukru. Ich miłośnicy wiedzą, jak trudno jest ich sobie odmówić, zwłaszcza jeżeli do tej pory jadało się je bez żadnych oporów. Jak zatem pokonać swoje uzależnienie od cukru? Jak przestać jeść ten składnik, który nie zapewnia niczego dobrego ani sylwetce, ani zdrowiu?

Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Bardzo ważne jest tutaj uświadomienie sobie tego, jak wielki negatywny wpływ może mieć spożywanie wysokich dawek cukru. Nie jest to taki zwykły składnik, jak to się wielu osobom wydaje. Przede wszystkim powoduje on nagły skok insuliny we krwi, która po spożyciu takiej słodkiej przekąski równie błyskawicznie zaczyna spadać. Może to powodować uczucie zmęczenia i senności. Często jest bowiem tak, że gdy człowiek naje się słodkich batoników, czekoladek i ciasteczek, przez krótką chwilę, a czasem nawet i dłużej rozpiera go ogromna energia. Czuje w sobie siłę i ma ochotę przenosić góry – może ćwiczyć, pracować czy spotykać się ze znajomymi.

Efekt jest jednak bardzo krótkotrwały. Już po kilkunastu minutach glukoza we krwi zaczyna drastycznie spadać, a to objawia się pojawiającym się uczuciem zmęczenia, niechęcią, apatią i drażliwością. Rozwiązania są wtedy dwa – albo ponownie zjeść coś cukrowego, albo położyć się spać i uciąć sobie krótką drzemkę. Można też spróbować zawalczyć ze swoim uzależnieniem, bo tak samo jak każdy inny nawyk, uzależnienie od cukru da się pokonać. Jak to zrobić?

Jak odstawić cukier?

jak odstawić cukierNa pewno nie będzie to łatwe dla osób, które przyzwyczaiły się do słodkiego smaku i nie wyobrażają sobie, aby w ciągu dnia nie zjeść przynajmniej jednej małej cukrowej przekąski. Dla nich całkowita i nagła rezygnacja z cukru byłaby bolesnym ciosem, który prędzej czy później skłoniłby ich do zmiany swojego postanowienia. Lepszym wyjściem z sytuacji okazuje się zatem ograniczenie ilości spożywanego cukru. Można to zrobić metodą małych kroczków. Przez pierwszy tydzień wystarczy odzwyczaić się od dodawania słodyczy do gorących napojów. Mimo iż pierwsza czarna gorzka kawa wydaje się nie do zniesienia, już po tych kilku dniach zaczyna naprawdę nieźle smakować, a po miesiącu, gdy doda się do niej taką samą ilość cukru jak wcześniej, staje się nie do wypicia. W kolejnych tygodniach wystarczy ograniczać ilości słodyczy albo przygotowywać je sobie samodzielnie. Te domowe mogą naprawdę wspaniale smakować!

Mało kto wie, jak zabójczy potrafi być cukier. To taki niepozorny składnik, który doprowadza w organizmie do prawdziwego spustoszenia, jednak najgorsze jest w nim to, że ma silne działanie uzależniające. Najlepiej zdać sobie z tego sprawę, aby rezygnacja z niego była prostsza.