Puszące się włosy — jak się pozbyć problemu?

Puszące się włosy — jak się pozbyć problemu?

Właśnie umyłaś włosy i chcesz wyjść z domu, ale okazuje się, że twoja fryzura do złudzenia przypomina tą Hermiony Granger. Zastanawiasz się teraz, jak to się mogło stać. W końcu nikt nie rzucił na Ciebie uroku na puszące się włosy! Co poszło nie tak? Pewnie nie raz już Ci się to przytrafiło i nie wiedziałaś, jak temu zaradzić. Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Sprawdź jak się z nimi uporać!

Dlaczego puszą Ci się włosy?

Powodem puszących się włosów może być reakcja struktury włosa na wysoką wilgotność powietrza — szczególnie jeśli Twoje włosy są suche i zniszczone. Ten problem pojawia się częściej jesienią i zimą, kiedy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne, a w domach rozpoczyna się sezon grzewczy. Wzmocnić puszenie się włosów może poddawanie ich zbyt wielu zabiegom takim jak farbowanie, rozjaśnianie czy trwała ondulacja, a nawet nadużywanie suszarki prostownicy i lokówki. Na puszące się włosy ma wpływ także niewłaściwa ich pielęgnacja (np. zbyt mocne szampony) oraz genetyczne uwarunkowania, na które niestety nie mamy wpływu. 

Zobacz też: Jak prawidłowo dbać o włosy?

Sposoby na puszące się włosy

puszące się włosy

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Jest wiele sposobów, aby temu zaradzić, jednak najlepiej działać wielotorowo i nie ograniczać się tylko do jednego z nich.

 • Po pierwsze, ogranicz wszelkie zabiegi, które uszkadzają strukturę włosa: rozjaśnianie, trwałą ondulację, farbowanie, suszenie ciepłym powietrzem, lokowanie i prostowanie. 
 • Po drugie, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w twoim domu. Doskonale sprawdzi się do tego nawilżacz powietrza.
 • Czapka ma chronić głowę przed utratą ciepła, jednak najlepiej wybrać taką, która jest zrobiona z naturalnych materiałów, np. bawełny. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego elektryzowania się i puszenia włosów. 
 • Regularnie podcinaj końcówki, aby nie dopuścić do ich rozdwajania.
 • Susz włosy tylko suszarką z zimnym nawiewem, a najlepiej także z funkcją jonizacji, która zmniejszy ich elektryzowanie. 
 • Spłukując z głowy kosmetyki, używaj zimnej wody, która domknie łuski włosa.
 • Ogranicz kąpiel w słonej wodzie i chlorze.
 • Nie kładź się spać z mokrymi włosami.
 • Zadbaj o to, aby w Twoich kosmetykach do codziennej pielęgnacji znalazły się emolienty i humektanty.
 • Regularnie używaj odżywek i olejuj włosy — to sprawi, że będą odżywione, zdrowsze i mniej narażone na puszenie. 
 • Nie myj głowy codziennie i wybieraj do tego łagodne nawilżające szampony.
 • Czesząc włosy, nie szarp ich. Aby pomóc sobie z rozczesywaniem, możesz zaaplikować na nie specjalnie przeznaczony do tego olejek, który jednocześnie ochroni je przed czynnikami zewnętrznymi. 

Najlepszym sposobem na puszące się włosy jest regularne dbanie o nie. Zamiast próbować ukryć skutki złej pielęgnacji, warto na stałe wprowadzić do życia kilka prostych zasad, aby móc stale cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą fryzurą.

Zobacz też: Jak olejować włosy?