Piękna biżuteria damska – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Piękna biżuteria damska – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

„Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety” – śpiewała kiedyś Marilyn Monroe. Cytat ten nie traci na aktualności – bransoletki, kolczyki czy pierścionki to akcesoria, które uwielbia każda kobieta. Aby biżuteria przez długi czas zachwycała swoim urokiem, w trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Z tekstu dowiesz się:

  • Czym się kierować, kupując złoty pierścionek, kolczyki lub bransoletkę?
  • Z jakiego rodzaju srebra powinny być wykonane kolczyki srebrne?
  • Jakimi kamieniami zdobione są najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe i naszyjniki?

Złote pierścionki lub bransoletki… nie zawsze złote

Najbardziej szlachetnym i najczęściej wykorzystywanym do produkcji biżuterii damskiej kruszcem jest złoto, jednak – co ciekawe – wcale nie to czyste, czyli 24-karatowe. Odznacza się ono bowiem dość dużą miękkością i plastycznością, więc wykonana z niego biżuteria ślubna, kolczyki lub bransoletki nie byłyby zbyt trwałe i odporne na uszkodzenia. Z tego względu w branży jubilerskiej dużo większą popularnością cieszy się złoto 18-karatowe, w którym czysty metal stanowi 75%, a pozostałe 25% to dodatek innych substancji.

W zależności od tego, jaki metal jest domieszką do czystego złota, można otrzymać różne kolory tego szlachetnego kruszcu. I tak: białe złoto zawiera dodatek niklu lub palladu, różowe (niezwykle estetyczne) – miedzi, zielone – srebra i miedzi, a niebieskie – kadmu lub żelaza. Dzięki obróbce chemicznej można nawet uzyskać złoto w kolorze czarnym!

Srebrne kolczyki i pierścionki – jak wybrać?

Wiele wiernych fanek ma również piękna biżuteria wykonana ze srebra. Kruszec ten jest przede wszystkim tańszy niż złoto, a dodatkowo spora grupa pań uważa, że prezentuje się bardziej dyskretnie i delikatnie. Z drugiej strony, srebro nie jest niestety odporne na korozję, więc w celach zabezpieczających powinno być wcześniej oksydowane, czyli pokrywane warstwą odpowiednich tlenków. Trwałym, a zarazem pięknie błyszczącym rodzajem tego kruszcu jest srebro pokryte rodem (który zabezpiecza metal przed czernieniem), czyli rodowane.

Aby srebrne kolczyki, pierścionki czy bransoletki były bardziej odporne na uszkodzenia, do srebra dodaje się domieszkę innych metali. Ich ilość jest oznaczona w próbie srebra. Próba 925 oznacza, że biżuteria zawiera 92,5% czystego srebra, 875 – 87,5%, 830 – 83% , a 800 – 80% srebra. Oczywiście najcenniejsza jest próba 925.

Piękna biżuteria z kamieniami

Oprócz metali szlachetnych do wyrobu biżuterii wykorzystuje się również kamienie – szlachetne i półszlachetne. Wszystkie są cenione za piękny wygląd, zabarwienie, połysk i trwałość. Kamienie szlachetne są jednak trwalsze i trudniejsze do wydobycia czy obróbki niż te półszlachetne. Jakie kamienie można najczęściej spotkać w biżuterii?

  • Diament – nazywany również czystym węglem, jest najtwardszym minerałem na świecie. Może być bezbarwny lub występować w różnych kolorach: zielonym, niebieskim, różowym.
  • Szmaragd – wydobywany głównie w Australii, Brazylii i Indiach, ma charakterystyczną zieloną lub niebieskozieloną barwę.
  • Agat – jest to kamień półszlachetny, będący dość rzadką wersją pospolitego minerału krzemionkowego. Istnieje kilka jego odmian, np. onyks i sard.
  • Lazuryt – to również kamień półszlachetny, pozyskiwany ze skał metamorficznych o bardzo intensywnej niebieskiej barwie. Można go spotkać m.in. w Rosji, Afganistanie i we Włoszech.

Jak widać, podczas zakupu biżuterii warto sprawdzić próbę srebra i złota oraz zapytać o rodzaj i kraj pochodzenia kamienia, którym jest zdobiona. Wówczas będziemy mieć pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości! Jeśli masz ochotę na zakupy, wiele różnych ozdób znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *