Sucha skóra twarzy — porady i wskazówki

Sucha skóra twarzy — porady i wskazówki

Marzysz o pięknej, zdrowej i świetlistej cerze, a tymczasem dręczy cię bardzo sucha skóra twarzy, która jest wiecznie  przesuszona i matowa? Nie przejmuj się, da się temu zaradzić. Wystarczy tylko zidentyfikować przyczyny i wprowadzić kilka zmian w codziennej pielęgnacji. Co robić w takim razie, aby uporać się z bardzo suchą skórą twarzy? 

Jak wygląda sucha skóra twarzy?

Suchość skóry objawia się swędzeniem, pieczeniem, nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Przesuszona cera jest szorstka w dotyku, matowa, szara i pozbawiona blasku. Może wiązać się także z nieestetycznymi, łuszczącymi się skórkami na nosie. Taka skóra jest wrażliwa i bardziej narażona na niekorzystne czynniki zewnętrzne, dlatego tak ważne jest, aby o nią zadbać. 

Sucha skóra twarzy — przyczyny

Powodów przesuszonej skóry twarzy może być wiele: zaczynając od źle dobranej pielęgnacji, a kończąc na złej diecie. Sucha cera może być też spowodowana czynnikami niezależnymi od nas. W końcu nie mamy wpływu na pogodę czy starzenie… Główną przyczyną przesuszonej cery jest zmniejszona zdolność do zatrzymywania wody w naskórku  i niedobór lipidów w warstwie rogowej skóry. Jakie więc mogą być powody przesuszonej skóry twarzy?

  • niedobór witamina A i  E oraz witamin z grupy B
  • niedobór kwasów tłuszczowych
  • słabe nawadnianie organizmu — należy przyjmować minimum 2 l wody dziennie
  • zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
  • starzenie się skóry — z biegiem lat nasza cera staje się naturalnie bardziej sucha
  • zaburzenia hormonalne
  • przyjmowanie niektórych leków
  • zbyt ciepłe kąpiele
  • niekorzystne czynniki zewnętrzne — intensywne działanie promieni słonecznych, wiatru, niskie temperatury, suche powietrze
  • źle dobrana pielęgnacja — zbyt częste używanie bardzo mocnych kosmetyków 

Bardzo sucha skóra twarzy — co robić?

Bardzo sucha skóra twarzy nie musi być naszą normą. Da się temu zaradzić, wprowadzając do naszej codziennej pielęgnacji pewne zmiany.  Ważna jest profilaktyka, np.  codzienne korzystanie z produktów z filtrami UV. Przesuszona cera wymaga intensywnej regeneracji i ochrony, dlatego należy zaopatrzyć się w treściwsze kosmetyki. Warto wybrać takie, które zawierają ceramidy, skwalan, czy łagodzącą i  regeneracyjną alantoinę. Nie powinno również zabraknąć zapobiegającymi przed parowaniem wody z naskórka emolientów, np.olejków roślinnych. Humektanty takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik  czy sok z aloesu, doskonale wiążące wodę, także sprawdzą się do suchej skóry. 

Nie można zapomnieć, że na kondycję naszej cery wpływa także dobrze dobrany wieczorny i poranny rytuał oczyszczania skóry. Kolejność i regularność pielęgnacji ma ogromne znaczenie.

Zobacz też: Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Warto zadziałać również od zewnątrz dobierając odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A, E i witaminy z grupy B. Należy zadbać także o właściwe nawodnienie organizmu, pijąc co najmniej 2 l płynów dziennie. 

Czego należy unikać?

Aby zapobiec wysuszaniu się skóry, powinniśmy zaprzestać korzystania z kosmetyków na bazie alkoholu i z zasadowych mydeł. Należy też ograniczyć zbyt częste oczyszczanie twarzy. Myć ją wystarczy rano i wieczorem odpowiednimi preparatami, aby nie zaburzyć działania naszej bariery hydrolipidowej. Ich pH powinno wynosić 5,5. Warto też nie używać peelingów częściej niż dwa razy w tygodniu, aby skóra zdążyła się zregenerować. 

Można też zapobiegać wysuszaniu się skóry, unikając wystawiania się na intensywne promienie słoneczne, wiatr czy niskie temperatury. Niekorzystne dla nas będzie również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. 

Zobacz też: Jak zadbać o siebie jesienią? Jesienna pielęgnacja