Maseczka z kurkumy – domowy kosmetyk odżywiający skórę

Maseczka z kurkumy –  domowy kosmetyk odżywiający skórę

Kurkuma jest przyprawą, którą niemal każdy posiada w swej kuchni, jednak nie każdy wie, że jest ona jedną z najlepszych specyfików na cerę. Kurkuma na skórę wywiera zbawienny wręcz wpływ, a maseczka z kurkumy i pasta z kurkumy wykonane według jednej z poniższych receptur uczynią skórę piękniejszą, pomagając walczyć z jej niedoskonałościami.

Kurkuma — kilka interesujących faktów

Kurkumy rzadko używa się w Europie samodzielnie i znacznie częściej znajdziemy ją w mieszankach przyprawowych, z których najsłynniejszą jest z całą pewnością curry. Kurkumę znali już starożytni Indusi oraz Chińczycy, którzy początkowo używali jej jako barwnika, a później także jako kosmetyku oraz naturalnego leku. Wytwarza się ją z kłącza ostryżu, a jej główną substancją czynną jest kurkumina.

Poza kurkuminą kurkuma właściwości swoje zawdzięcza także obecności tiaminy, witaminy C, niacyny, kwasu foliowego oraz licznych minerałów. Kurkuma na cerę działa przede wszystkim poprzez swoje właściwości przeciwbakteryjne, a także wygładza ją i wyrównuje koloryt skóry. Oprócz tego obecne w kurkumie witaminy i minerały odżywiają skórę. Właściwości te, znane od czasów starożytnych, warto sprawdzić w domowym zaciszu, przygotowując na bazie domowe specyfiki w postaci pasty z kurkumy i maseczki z kurkumy.

Maseczka i pasta z kurkumy — receptury

Najprostsza maseczka z kurkumy, jaką można przygotować, składa się tylko z dwóch składników — z przyprawy połączonej z jogurtem. W tym celu dwie łyżeczki kurkumy łączy się z dwiema łyżeczkami jogurtu. Zamiast jogurtu można użyć też maślanki. Oczywiście jogurty mogą mieć różną konsystencję i można dodać więcej kurkumy w razie potrzeby, aby maseczka nie spływała.

Maseczkę taką można wzbogacić także innymi składnikami — na przykład miodem czy cynamonem, które posiadają intensywne właściwości odżywcze i przeciwbakteryjne. Warto jest poeksperymentować. Popularna jest też maseczka z kurkumy z samego miodu połączonego z przyprawą.

Silniejsze działanie od maseczki ma pasta z kurkumy

Jednym z jej wariantów jest maź przygotowana poprzez połączenie pół szklanki kurkumy z łyżeczką węglanu sody i dodawanie do tej mieszanki gorącej wody w celu uzyskania gęstej papki, którą będzie się łatwo rozprowadzać po skórze. Taka pasta używana jest przede wszystkim jako domowy środek terapeutyczny na poważniejsze problemy skórne. Sprawdzi się przy trądziku, podrażnieniach skóry czy stanach zapalnych. Świetna jest także na obtarcia i różne uszkodzenia naskórka.

Maseczka z kurkumy skuteczniejsza jest od wielu produktów dostępnych w drogeriach, a do tego jest niezwykle tania w przygotowaniu. Warto dać jej szansę i uczynić z niej codzienny element pielęgnacji cery. Efekty widoczne są wyraźnie po około dwóch tygodniach regularnego stosowania.