Wakacje poza sezonem – gdzie warto wyjechać?

Wakacje poza sezonem – gdzie warto wyjechać?

W pierwszej kolejności należy zdementować nasuwający się od razu na myśl wniosek, że szeroko pojęta turystyka pozasezonowa musi się koniecznie wiązać z górskimi krajobrazami i szczelnym opatuleniem ciepłą odzieżą. Tak oczywiście może być, ale w żadnym razie nie musi, a przed przymrozkami wcale nie trzeba uciekać na rajskie wyspy Karaibów lub innych, równie egzotycznych okolic.

Zawsze ciepła Hiszpania

Niech za przykład posłuży chociażby Hiszpania: kraj ten dysponuje kilkoma pięknymi plażami, na których nawet w październiku temperatura oscyluje wokół dwudziestu kilku stopni – nie tylko można się wtedy wygodnie i komfortowo wylegiwać, ale i bez najmniejszych obaw kąpać. Oczywiście istnieją też na świecie miejsca, w których w nawet ścisłym okresie jesiennym temperatury są co najmniej sprzyjające – przykładem mogą być tutaj chociażby Baleary, na których wypoczynek poza sezonem różni się od tego w lipcu czy sierpniu jedynie tym, że jest tam po prostu o wiele mniej turystów, a sam relaks może być dzięki temu nie tylko bardziej cichy i harmonijny, ale też przede wszystkim o wiele tańszy.

Mniej ludzi poza sezonem

Na ceny zdecydowanie warto jest zwracać uwagę, planując wyjazd, ponieważ nawet najbardziej atrakcyjne i oblegane miejsca poza sezonem coraz częściej zaczynają świecić pustkami. Z tego względu właściciele starają się na ostatniej prostej zachęcić jeszcze te najmniej zdecydowane osoby, znacząco redukując koszty, które musimy ponieść za nocleg czy jedzenie. Oszczędności na tych polach potrafią zrobić wrażenie: nie ma tutaj mowy o kilku- lub kilkunastoprocentowej obniżce. Ceny obniżone o jedną trzecią lub nawet o połowę są pewnym standardem, z którego ochoczo korzystają ludzie, którzy chcą wypocząć, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy.

Chłodny wakacyjny klimat

Poza sezonem na wakacje możemy się udać również w te nieco bardziej przewidywalne miejsca, charakteryzujące się przede wszystkim chłodniejszym klimatem i górskimi krajobrazami. Absolutnie najlepszą destynacją jest w tym przypadku niezwykle urokliwa Islandia, która nie ma zbyt bogatej palety zabytków do zwiedzania, ale nadrabia to doskonale krajobrazami, które robią na turystach tak niesamowite wrażenie, że nawet ci najbardziej zapaleni z nich, mający za sobą podróże po kilkudziesięciu państwach świata, jednoznacznie przyznają, że Islandia jest dla nich najpiękniejszym zakątkiem na Ziemi. Możemy jednak zdecydować się oczywiście na nieco bardziej konwencjonalny rodzaj wycieczki: hotele i restauracje w Europie, nawet jeśli największy boom przeżywają podczas sezonu wakacyjnego, nie zamykają się przecież poza sezonem i możemy zamówić w nich tani nocleg lub posiłek, a przy tym pozwiedzać, bowiem niemal każdy kraj w Europie dysponuje zabytkami liczącymi setki, a nawet tysiące lat. Szczególnie atrakcyjne pod względem szeroko pojętej turystyki historycznej są oczywiście Grecja i Włochy, ale ciekawym kierunkiem mogą być również takie państwa jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.
Podsumowując krótko, wycieczka poza sezonem, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt atrakcyjnym przedsięwzięciem, potrafi być znakomitą i tanią opcją. Zdecydowanie warto jest ją rozważyć.