Łóżko rehabilitacyjne dla seniora – kupić czy wypożyczyć?

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora – kupić czy wypożyczyć?

W dzisiejszych czasach seniorzy chcą jak najdłużej zachować pełnię sprawności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Czasami jednak zdarzają się sytuację, w których choćby chwilowo konieczne staje się przebywanie w pozycji leżącej. Dla komfortu seniora, ale i jego zdrowia, dobrze jest zaopatrzyć się w łóżko rehabilitacyjne. Pozostaje jednak pytanie, czy lepiej jest je zakupić czy też wypożyczyć?

Kiedy senior choruje

Seniorzy, którzy decydują się zakup lub wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego, często kojarzeni są z nieuleczalnymi chorobami, na które cierpią. Tymczasem korzystanie z profesjonalnego sprzętu wcale nie oznacza, że dana osoba jest terminalnie chora. Może się bowiem zdarzyć, że senior złamie nogę, dopadną go problemy z kręgosłupem uniemożliwiające poruszanie się czy też dozna innych chorób, na przykład serca. Mogłoby wydawać się, że są to przypadłości, w których leżenie trwa kilka dni, najwyżej tygodni. Niemniej jednak warto pamiętać, że chodzi tutaj o osoby starsze, które o wiele bardziej narażone są na powstawanie odleżyn czy problemy z kręgosłupem, niż osoby młode. Prawidłowe krążenie krwi to w zaawansowanym wieku podstawa, dlatego konieczne jest zadbanie o komfort seniora w czasie jego rekonwalescencji. 

Kupić czy wypożyczyć?

Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne to niemały wydatek. Ma ono na celu przede wszystkim ułatwienie choremu dochodzenie do zdrowia, poprzez możliwość regulowania pozycji oraz posiadanie odpowiedniego materacu, który będzie wygodny dla kręgosłupa osoby chorej. Dodatkowo opiekun seniora ma ułatwione zadanie podczas dokonywania czynności pielęgnacyjnych. Jeżeli senior bądź jego rodzina zamierza zakupić łóżko rehabilitacyjne, konieczne będzie wydatkowanie minimum 1000 zł. Niemniej jednak w praktyce dobre łóżka rehabilitacyjne zwykle kosztują znacznie więcej, czyli przynajmniej dwa razy tyle. Dla osoby starszej może być do wydatek przekraczający jej finansowe możliwości. Innym rozwiązaniem jest wypożyczenie łóżka. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych znajduje się w niemal każdym większym mieście, można ją również znaleźć w mniejszych miejscowościach. Dlatego też z wypożyczeniem łóżka nie ma większego problemu. Korzystna jest również cena, bowiem pacjent zobowiązany jest do dokonania miesięcznej opłaty tylko przez taką liczbę miesięcy, jaką faktycznie łóżko użytkuje u siebie w mieszkaniu. Jest to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. W przypadku osób chorych przewlekle czy terminalnie łóżko rehabilitacyjne może być potrzebne przez dłuższy czas. Tymczasem jeśli choroba trwa kilka tygodni, później profesjonalne łóżko nie będzie już potrzebne. Owszem, można je użytkować nawet, jeśli pacjentowi nic już nie dolega, jednak większość osób preferuje powrót do swojego własnego łóżka. Wtedy też wypożyczone łóżko rehabilitacyjne można bez żadnego problemu zwrócić. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż senior nie pozostaje z problemem, co zrobić z łóżkiem rehabilitacyjnym, gdy powrócić już do zdrowia i pełni sił witalnych.