Jeansy damskie – czy istnieje fason idealny?

Jeansy damskie – czy istnieje fason idealny?

Jeansy stanowią jedną z najbardziej ponadczasowych i uniwersalnych części garderoby. Prawdopodobnie niewiele jest osób, które nie mają ich w swojej szafie. Obecnie można wybierać spośród wielu fasonów i dobrać je do figury oraz indywidualnych upodobań. Rurki, biodrówki, cygaretki, a może popularne w ostatnim czasie baloon jeans? Wybór jest tak bogaty, że staje się… niełatwy. Co właściwie sprawiło, że ta zabarwiona na niebiesko tkanina zyskała sobie taką  popularność?

Jeans albo denim, czyli materiał z Nimes

Materiał znany jako denim wziął swoją nazwę od miasta Nimes we Francji, gdzie był początkowo produkowany i znany jako de Nimes, czyli… z Nimes. Bardzie obecnie rozpowszechniona nazwa jeans wywodzi się z Genui, miasta którego francuska wymowa brzmi już całkiem podobnie jak nazwa naszych ulubionych spodni.

Trudno dziś sobie wyobrazić, że taki modowy „must have” miał z początku stanowić odzież roboczą dla pracowników fizycznych. Nieoceniony wkład w popularyzację jeansu miała kinematografia. W kultowych spodniach pojawiali się na ekranie bohaterowie westernów. Nic więc dziwnego, że kto chciał się upodobnić do dzikiego kowboja, musiał koniecznie stać się posiadaczem pary takich spodni. W końcu pojawiły się także modele damskie, które większość kobiet z czasem uznała za niezbędny element stylówki.

Prawdziwy boom na denimy rozpoczął się w latach 70. Stały się prawdziwym obiektem pożądania. W ówczesnej polskiej rzeczywistości, bardzo trudno dostępne, stały się niejako synonimem luksusu. Ponieważ dość modne były przetarcia na jeansach, nie brakowało całkiem oryginalnych pomysłów na „stworzenie” takich przetarć. Odważniejsi używali w tym celu nawet opon małego fiata… 

Moda czy wygoda?

W ostatnim czasie w modzie obserwuje się całkiem rozsądny trend stawiający wygodę na pierwszym miejscu. Odeszły już do lamusa niemożliwie obcisłe rurki. Szalenie modne w swoim czasie biodrówki także ustąpiły miejsca spodniom z wysokim stanem. Spodnie które w najmniej oczekiwanym momencie ukazują nasze delikatne części ciała, chyba w końcu uznano za mało eleganckie.

Możemy zatem śmiało kierować się przede wszystkim wygodą noszenia. Jeansy damskie są w większości uszyte z materiału z domieszką elastanu, co sprawia że są o wiele mniej sztywne i lepiej dopasowują się do sylwetki. Jeansy posiadające odpowiednie przetarcia są w stanie optycznie wyszczuplić nogi. Podobny efekt gwarantują modele o bocznych szwach nieco przesuniętych do przodu lub podwójnych. Duże znaczenie ma także kształt tylnych kieszeni. Te o nieco zaokrąglonych liniach potrafią nadać ładny kształt pośladkom. Wiele kobiet polubiło w ostatnim czasie spodnie o fasonie cygaretek. Te mogą z kolei „dodać” nieco centymetrów niskim paniom. Mnogość fasonów zdecydowanie jest naszym sprzymierzeńcem, a doświadczony sprzedawca pomoże nam dobrać parę idealną, aby ukryć mankamenty a podkreślić atuty naszej aparycji.

Jeansy w wersji eleganckiej

To czy jeansy mogą stanowić element oficjalnego ubioru, wciąż budzi kontrowersje. Z pewnością możemy zakładać je tam gdzie obowiązuje styl nie do końca formalny. Za aktualną możemy uznać zasadę „im ciemniejszy odcień jeansu, tym bardziej elegancko”. Jeansy o ciemnym odcieniu (niekoniecznie te z dziurami na kolanach) w połączeniu z koszulą, żakietem i szpilkami prawie zawsze będą trafionym pomysłem.