Retinol na trądzik – jak stosować?

Retinol na trądzik – jak stosować?

Jak stosować retinol na trądzik, kto powinien po niego sięgnąć i dlaczego? Stosowanie kuracji retinolem szybko przynosi satysfakcjonujące efekty, trzeba jednak wiedzieć, jaki lek wybrać i w jaki sposób go stosować, aby był skuteczny. Trądzik to problem zarówno nastolatków, jak i dorosłych, nie można więc go bagatelizować. 

Odpowiednie preparaty na trądzik mogą pomóc w pielęgnacji skóry, przeniknąć do głębszych jest warstw i wpłynąć na poprawę jej stanu oraz usunięcie trądziku. Do stosowania retinolu niepotrzebna jest nawet recepta od lekarza, substancja ta bowiem zawarta jest w wielu produktach dostępnych choćby w popularnych drogeriach. 

Jak stosować retinol na trądzik? Zwróć uwagę na stężenie retinolu

To, jak działa retinol, zależy od sposobu jego stosowania. Produkty z czystym retinolem obecnym w określonym stężeniu muszą być wprowadzane stopniowo. Retinol uwrażliwia skórę, warto więc rozpocząć jego wprowadzanie od niskiego stężenia 2-3 razy tygodniowo, po konsultacji u kosmetologa. Z czasem możliwe jest zwiększenie stężenia, by osiągnąć odpowiednie efekty.

Efekty kuracji retinolem

Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, a nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry dojrzałej, jak i dla młodszych osób. Zależnie od preparatu i celu, może złagodzić trądzik, wypryski, przebarwienia, a nawet pomóc w walce ze zmarszczkami. 

Retinol, retinal i kwas retinowy – pomoc również w walce ze zmarszczkami

Jak działa retinol i co sprawia, że jest skuteczny w walce nie tylko z trądzikiem, ale również ze zmarszczkami? Retinol po aplikacji zmienia się w retinal, a dalej w kwas retinowy, który może przenikać do głębokich warstw skóry. Stymuluje tam do pracy fibroblasty, czyli komórki odpowiadające za produkcję elastyny czy kolagenu.

Produkują one również kwas hialuronowy, a więc wszystkie substancje, dzięki którym skóra jest sprężysta. Stosowanie retinolu prowadzi do tego, że skóra wygląda młodziej, nawet mimo zmniejszającej się wraz z upływem czasu aktywności fibroblastów.

Produkty polecane w walce z trądzikiem

Stosując kurację retinolem, sięgnąć można różne substancje, które zawierają czysty retinol. Szczególnie polecane na trądzik produkty to: 

  • Żel na trądzik z retinolem i niacynamidem – Verso Blemish Fix. Jest skuteczny w niskich stężeniach, a najlepiej sprawdza się w przypadku wyprysków.
  • Na niedoskonałości i trądzik z BHA i bakuchiolem – LIQUID CLARITY BHA & Bakuchiol Blemish Booster PSA Skin. Jest to doskonała mieszanka, po którą warto sięgnąć, gdy tylko pojawia się wyprysk. 
  • Kuracja na przebarwienia z retinolem i niacynamidem – Dark Spot Fix Verso. Wysokie stężenie Retinolu 8 nadaje skórze gładki koloryt.

Artykuł sponsorowany