W jakim stroju najlepiej spać?

W jakim stroju najlepiej spać?

Każdy chyba zastanawiał się kiedyś, co powinien zakładać na siebie do spania. Choć może wydawać się to trywialne pytanie, noszenie odpowiednich rzeczy do łóżka może mieć duży wpływ na jakość snu i ogólny stan zdrowia. Badania powiązały słaby sen ze złem wszelakim, od problemów w relacjach po wypadki samochodowe, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, a nawet cukrzycę. Noszenie odpowiednich ubrań do łóżka jest jednym z pierwszych kroków w kierunku zdrowego snu. Poniżej przedstawimy stroje, które najlepiej się do tego nadają.

Brak stroju

Zgadza się – spanie nago jest w rzeczywistości bardzo dobre dla zdrowia. Główne powody? Spanie bez ubrania nie tylko zapewnia ciału swobodę ruchów, ale także może obniżyć jego ogólną temperaturę – a to ma wiele zalet. Najlepsza temperatura zewnętrzna do spania wynosi około 15 do 20 stopni Celsjusza. Ten poziom temperatury pomaga ciału w termoregulacji, co oznacza, że łatwiej będzie wejść w stan głębokiego snu, który jest najbardziej regenerujący.

Luźne piżamy i koszule

Jest jeszcze kilka świetnych alternatyw, jeśli spanie nago nie wchodzi w rachubę. Można zdecydować się na „oddychającą” piżamę, która luźno przylega i zapewnia duży zakres ruchów. Równie dobre są koszule nocne, o ile zrobione są z materiału oddychającego, który nie powoduje przegrzania organizmu. Naturalne materiały, takie jak bawełna czy jedwab, mogą być świetnym wyborem na piżamę, w zależności od klimatu, w którym żyjemy i naturalnej temperatury ciała. Powinniśmy również zwracać uwagę na splot tkaniny.

Czyste ubrania

Upewnijmy się, że piżama lub koszula nocna, którą zabieramy do łóżka, nie jest brudna lub zapocona. Nie tylko zmniejsza to komfort spania, ale noszenie brudnych ubrań w nocy może dodatkowo powodować infekcje skóry. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy tendencje do przegrzewania się i pocenia.

Przepocony strój do spania może powodować trądzik w miejscach takich jak plecy lub ramiona. Ponadto wystarczająca ekspozycja na brudne ubrania może powodować wysypkę zwaną kontaktowym zapaleniem skóry, co może powodować swędzenie, obrzęk i podrażnienie. W najgorszym przypadku kontaktowe zapalenie skóry może powodować pęcherze lub guzy wypełnione przezroczystym płynem. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nasze piżamy i koszule nocne były świeże i wyprane.

Lekkie skarpetki

Jeśli stopy w nocy zmarzną, mogą wystąpić problemy z głębokim snem. Prawdopodobnie będziemy mieć trudności z poprawną termoregulacją, jeśli nasze kończyny będą zimniejsze niż reszta ciała. Nad tym tematem pochylili się nawet naukowcy – jedno z badań wykazało, że noszenie odpowiedniego rodzaju skarpet do łóżka może skrócić czas zasypiania nawet o 15 minut.