Olej konopny – skarbnica witamin

Olej konopny – skarbnica witamin

Olej konopny jest produkowany ze zwykłych konopi siewnych. Roślina ta powszechnie jest uważana za środek narkotykowy, co nie jest do końca prawdą. Konopie siewne nie są powiązane z indyjską odmianą konopi, w żadnym wypadku nie nadają się do wytwarzania narkotyków i nie działa tak samo. Żeby się upewnić w prawdziwości działania zdrowotnego oleju trzeba wybierać sprawdzonych producentów, wytwarzających olej z certyfikowanych, ekologicznych upraw!

Prawdziwy olej konopi zawiera w sobie mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, kwasów tak bardzo potrzebnych naszemu organizmowi. W skład oleju konopnego wchodzą także witaminy A, E, K, B oraz minerały takie, jak wapń, magnez, fosfor, cynk… Podczas uprawy danej rośliny nie jest potrzebne stosowanie pestycydów ponieważ, swoim zapachem konopie odstraszają dużą ilość szkodników. Przez to wyróżnia się wśród innych olei.

Czy warto wprowadzić ten zdrowy produkt do diety? Tak, ponieważ nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych. 

Zastosowanie oleju konopnego w naszej diecie

Każdy olej kupowany przez nas powinien być nierafinowany, niefiltrowany, tłoczony na zimno. Olej konopi również nie powinien podlegać rafinacji. Zatem straci swoje właściwości smakowe oraz zdrowotne. Zaleca się spożycie oleju w sałatkach, sosach, pasztetach czy pastach robionych na bazie oleju. Nie powinno się go nagrzewać podczas gotowania, gdyż nienasycone kwasy tłuszczowe zmienią się w szkodliwe. Pamiętajmy, że wprowadzając produkt do codziennego spożycia decydujemy się na dawkę idealnie dobranych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 w proporcji 3:1. Jest to niezwykle zdrowe połączenie dla naszego organizmu. Spożywając olej konopi stwarzamy dobre warunki do metabolizmu. Każdy kto chce zwiększyć odporność swojego organizmu na choroby zapalne albo wpłynąć na regulacje poziomu cholesterolu, rozwój chorób nowotworowych, wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie jelit bądź wątroby powinien bliżej zapoznać się z cudownym olejem konopnym. Wszyscy chcemy dbać o swoje organizmy, a dany produkt będzie w tym dobrym pomocnikiem. Nabyć olej bez recepty można w sklepach ze zdrową żywnością dlatego, że skład takiego oleju jest zbadany i sprawdzony, a uprawa nasion – ściśle kontrolowana.

Olej konopny słynie nie tylko ze swoich zdrowotnych właściwości, ale i z oryginalnych właściwości smakowych. Jego orzechowy posmak i zielonkawy kolor idealnie dopasują się do potraw przyrządzanych na co dzień. Każde danie, które zawiera dużo świeżych warzyw, zieleni będzie wyśmienicie smakować z dodatkiem oleju z konopi siewnych. Dobrym będzie połączenie oleju z cytryną, pestkami dyni, słonecznikiem bądź suszoną żurawiną. Taka naturalna dawka tłuszczów sprzyja naszemu zdrowiu i zrobi dobrą robotę nie tylko wewnątrz organizmu, ale i zewnątrz. Nasycenie, które możemy podarować sami sobie odbije się na naszym wyglądzie – lśniące włosy, zdrowa odpowiednie nawilżona skóra, mocne paznokcie, dobry wzrok. A minerały wchodzące w skład oleju konopnego sprzyjają także zdrowiu naszych zębów i kości. 

 Nie wolno zapominać o sporych ilościach białka, jakie zawiera w sobie olej, który jest potrzebne naszemu organizmowi przy budowie tkanki mięśniowej i utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, co ma również związek z dietą ludzi odchudzających się. Białko jest dobrze przyswajalne (prawie w 90 procentach) i lekkostrawne, dlatego olej jest rekomendowany osobom trzymającym się diety pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego. Olej będzie zdrowym dodatkiem na naszym stole. Pomoże każdemu w walce z cholesterolem i eliminacją toksyn z organizmu. Dodając olej do posiłków spożywanych w ciągu dnia można pomóc organizmowi utrzymać stałą odpowiednia wagę ciała (ponieważ na tyle nasyci nasz organizm tłuszczami, że nie będziemy mieli potrzeby podjadać między posiłkami).

 A przecież zdrowie, to nie tylko odżywianie. Stosując olej z zewnątrz dajemy naszej skórze wsparcie w postaci nawilżenia, nasycenia witaminami E i A – witaminami młodości. Właściwości zdrowotne, które posiada cudowny produkt działa na system nerwowy uspokajająco, co ważne jest dla ludzi żyjących w dzisiejszych czasach. Ciągły ruch, w jakim znajduje się nasze ciało i wiecznie pracujący mózg potrzebują wsparcia w postaci naturalnych środków pomocniczych. Jednym z takich może stać się olej konopi.

 Dawkowanie  

Olej konopi bez wątpienia jest korzystny dla naszego zdrowia. Jednak dzienna dawka powinna być przez nas kontrolowana. Skutkiem nieuwagi mogą być skurcze brzucha, biegunka lub zły wpływ na produkcję płytek krwi. Osobom chorującym na chorobę wieńcową przeciwwskazane jest stosowanie oleju konopnego.